2961257 Phoenix Contact Phoenix Contact 2961257 REL-MR- 12DC/21-21 High Current PCB Relay 12 Vdc 2 CO, DPDT
Part Nnumber
Description
Phoenix Contact 2961257 REL-MR- 12DC/21-21 High Current PCB Relay 12 Vdc 2 CO, DPDT
Producer
Phoenix Contact
Basic price
Phoenix Contact 2961257 REL-MR- 12DC/21-21 High Current PCB Relay 12 Vdc 2 CO, DPDT Technical data Standards IEC 60 255/DIN (relevant parts), DIN EN 50 178/VDE 0160 (relevant parts), EN 60 730/DIN VDE 0631, IEC 60664/IEC 60664 A/DIN VDE 0110Operating time 100 %. Type REL-MR- 12DC/21-21 Coil nominal voltage 12 Vdc Control mode monostable, 1 coil R(coil) 360 Ω Contact type 2 change-overs Contact material AgNi Switching voltage (max.) 250 Vdc, 250 Vac Switching current (max.) 8 A Max. switching capacity 2000 VA Connection Solder pins Min. temperature -40 °C Max. temperature +85 °C Width 12.7 mm T 15.7 mm Height 29 mm Category PCB relays Content 1 pc(s) Description Standards IEC 60 255/DIN (relevant parts), DIN EN 50 178/VDE 0160 (relevant parts), EN 60 730/DIN VDE 0631, IEC 60664/IEC 60664 A/DIN VDE 0110 · Operating time 100 %. IEC 60 255/DIN (relevant parts), DIN EN 50 178/VDE 0160 (relevant parts), EN 60 730/DIN VDE 0631. IEC 60664/IEC 60664 A/DIN VDE 0110. Suitable relay socket PR1 order no. 74 55 99-LA.
Following Parts
Random Products
(keyword 2961257 Phoenix Contact Phoenix Contact 2961257 REL-MR- 12DC/21-21 High Current PCB Relay 12 Vdc 2 CO, DPDT)